Vypadávání vlasů – když končí legrace
Je vypadávání vlasů nemoc? Ne tak docela. Člověku vypadne 50 – 100 vlasů denně. Je…
Je vypadávání vlasů nemoc? Ne tak docela. Člověku vypadne 50 – 100 vlasů denně. Je to přirozený cyklus, nad kterým se zřejmě nikdo nepozastaví. Ale když tento proces začne nabírat zcela jiné rozměry, mluvíme o nadměrném vypadávání. Tehdy se může jednat io onemocnění, mezi jehož příznaky patří i tato nepříjemnost. Co kromě alopecie to může znamenat?
Obsah článku:
Kdy je třeba zpozornět
Příčiny abnormálního vypadávání vlasů
Anémie
Stres
Hormonální nerovnováha
Cukrovka
AIDS
Rakovina a chemoterapie
Kdy je třeba zpozornět
Nikdo si vypadlé vlasy nepočítá. Proto si porovnejme spoustu vypadlých vlasů s dlaní. Pokud si přehrnete vlasy prsty a zůstane vám na dlani pár vlasů, je to normální. V tomto případě by se po opakovaném přehrnování na dlani neměl nacházet žádný vlas nebo maximálně jeden či dva. Zmíněné množství 50 – 100 je totiž rozděleno do celého dne. V případě, že vám po tomto gestu zůstane na dlani podstatně více vlasů než tomu bylo doposud, může to znamenat problém.
Další znaky, že jde o nadměrné vypadávání vlasů:
- Z hřebene nebo kartáče vybíráte velké chomáče vlasů po každém česání.
- Po mytí vlasů se ucpává odtok.
- Máte na oblečení spoustu vlasů i bez výraznějšího zásahu rukama.
- Po probuzení nacházíte na polštáři velké množství vlasů.
Konzultaci s odborníkem určitě neodkládejte. Taková ztráta vlasů se totiž velmi rychle projeví viditelnými plešatými místy a řešení může být komplikovanější.
Příčiny abnormálního vypadávání vlasů
Jak jistě tušíte, vypadávání vlasů má několik příčin. Nejčastěji to bývá genetika . Takové vypadávání známe jako androgenní alopeci . Potom jsou zde i další typy alopecie, jako například alopecie areata či trakční alopecie. Pojďme si však říci o dalších chorobách, které se mohou projevovat mimo jiné zvýšenou ztrátou vlasů.
Anémie
Nedostatek železa vede k:
- zvýšené únavě
- bledé pokožce
- dušnosti
- bolestem hlavy
- závratě
- nechutenství
- křehkým a deformovaným nehtem
K projevům patří také vypadávání vlasů , přičemž je třeba sledovat i ostatní zmíněné příznaky. Pokud máte podezření na anémii, zajděte ke svému lékaři, který vám udělá krevní obraz. Následně vám doporučí vhodné vitamínové doplňky , ale také změnu jídelníčku.
Stres
Nejde o onemocnění jako takové, ale vlivem stresu vám také mohou vypadávat vlasy. Tato příčina je dokonce stále rozšířenější.
Stres s sebou nese i následky v podobě:
- podrážděnosti
- poruch spánku
- zvýšeného pocení
- deprese
Není na škodu občas „vypnout“ a relaxovat. Pokud máte pocit, že si se stresem neumíte poradit sami, vyhledejte psychologa. Terapii v dnešní době absolvuje stále více lidí, přičemž jde o záležitost, za kterou se není třeba stydět. Stres můžete zvládnout také díky dostatečnému příjmu vitamínů a minerálů.
Hormonální nerovnováha
Pokud zpozorujete nadměrné vypadávání vlasů, nemoc, jako například hypotyreóza, může být jedním z důvodů. Může se zdát, že tento problém se týká zejména žen. Opak je však pravdou. Kromě menopauzy, těhotenství, porodu, polycystických vaječníků (PCOS) či poruch menstruačního cyklu se totiž hormony mohou „bouřit“ i kvůli štítné žláze. Ta produkuje hormony tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3) ovlivňující různé tělesné procesy včetně zdraví vlasů. Dojde-li ke snížené funkci štítné žlázy (hypotyreóze), organismus má těchto hormonů nedostatek. Projevem je:
Projevem je:
- difúzní vypadávání vlasů (rovnoměrné řídnutí vlasů na celé hlavě)
- únava a slabost
- přibírání
- suchá pokožka
- studené končetiny
- otoky
- zácpa
- svalové křeče
- zvýšená hladina cholesterolu
- snížený tep
Lékař vám vyšetří hladinu hormonů v krvi, případně udělá ultrazvuk. Na základě toho stanoví diagnózu. Pokud se skutečně jedná o hypotyreózu, předepíše vám hormonální léky.
Cukrovka
Dlouhodobá zvýšená hladina cukru v krvi může vést k poškození cév, což je z hlediska zdraví dost nebezpečné. Cévy však zásobují krví i vlasové folikuly a spolu s ní jim dodávají živiny a kyslík. Snížený průtok krve tedy znamená i méně živin. Folikuly tak slábnou a nastává difúzní vypadávání vlasů. V některých případech se mohou objevit i ohraničená plešatá místa . Samotné vlasy vypadají „bez života“, jsou křehké, suché a bez lesku.
Cukrovka však může způsobit i jiné problémy, jako například kožní infekce, zhoršené vstřebávání vitamínů a minerálů nebo stres, což v konečném důsledku také vlasům neprospívá.
Cukrovka se kromě vypadávání vlasů projevuje také:
- náhlou a výraznou ztrátou hmotnosti
- častým močením
- nadměrnou žízní
- zvýšenou únavou
- hladem
- ketoacidózou (acetonový dech, zmatenost, hluboké dýchání s nasáváním velkého množství vzduchu) – při těchto příznacích okamžitě zavolejte rychlou zdravotní pomoc!
Při jakémkoli podezření na cukrovku byste měli vyhledat lékaře a řídit se jeho pokyny. Správnou léčbou a úpravou stravy můžete vypadávání vlasů dostat pod kontrolu.
AIDS
Kvůli oslabenému imunitnímu systému je riziko vzniku infekcí a nemocí mnohem vyšší než za normálních okolností. Organismus je náchylnější k kožním onemocněním , jejichž následkem je i vypadávání vlasů. AIDS může komplikovat také absorpci vitamínů a minerálů a způsobovat emocionální stres . Vypadávání vlasů také bývá častým vedlejším účinkem léků, které se při AIDS užívají.
Prvotní příznaky při nakažení virem HIV lze porovnat s obyčejnou chřipkou či jiným infekčním onemocněním:
- horečka
- bolesti svalů a kloubů
- zvětšené mízní uzliny
- bolesti v krku
- bolest hlavy
- vyrážka převážně na trupu
- únava
- noční pocení
- průjem
Trvají-li déle než je obvyklé (více než 2 týdny), je třeba hledat jejich příčinu. HIV je nejhorší možný scénář. Situaci není třeba podceňovat zvláště tehdy, když máte vědomost o styku s infikovanou osobou.
Po odeznění příznaků nemusíte pozorovat žádné jiné zdravotní problémy, a to i několik let. Virus je však stále aktivní a nadále oslabuje imunitní systém. Se správně nastavenou léčbou ale můžete vést plnohodnotný život a eliminovat také vypadávání vlasů.
Rakovina a chemoterapie
Mnoho lidí si myslí, že rakovina způsobuje vypadávání vlasů. Ve skutečnosti je vypadávání následkem chemoterapie. Léky jsou navrženy tak, aby zabíjely rychle dělící se buňky včetně buněk ve vlasových folikulech. Ty přestávají fungovat správně a vlasy vypadávají. Tento jev se často objevuje také na jiných částech těla, jako například obočí a řasy. Během chemoterapie se vypadávání vlasů bohužel nevyhnete. Po ukončení léčby ale můžete podpořit růst nových vlasů, a to přijímáním vitamínů a minerálů , masáží, hydratací a šetrnými vlasovými přípravky, nejlépe s přírodním složením .
Jak vidíte, vypadávání vlasů nemoc není. Je to však příznak, který vám může hodně sdělit. Avšak všechny příznaky zmíněné při jednotlivých onemocněních včetně vypadávání vlasů mohou značit i zcela jiné nemoci. Proto se vždy poraďte se svým lékařem, který váš zdravotní stav zná nejlépe a může vám provést potřebná vyšetření.