Kudrnaté vlasy – jak vznikají?
Buď je máte a nenávidíte je nebo je nemáte a toužíte po nich. Názory na…
Buď je máte a nenávidíte je nebo je nemáte a toužíte po nich. Názory na kudrnaté vlasy se pochopitelně liší. Pojďme však odhalit, jak tento typ vlasů vzniká, zda lze změnit, a jaké výhody a nevýhody s sebou nese.
Obsah článku:
Nejsou kudrny jako kudrny
Kolik lidí má kudrnaté vlasy?
Tajemství kudrnatých vlasů
Pomůže kulma?
Kudrnaté vlasy – výhody a nevýhody
Péče o kudrnaté vlasy
Nejsou kudrny jako kudrny
Když se řekne „kudrnaté vlasy“, většina si představí bujnou hřívu. Víte však, že existuje několik typů vlasů a ty kudrnaté jsou jen jedním z nich?
Typy vlasů:
Představám o kudrnatých vlasech se nejvíce přibližuje typ 2C, 3 a 4. A právě těmto se budeme věnovat.
Kolik lidí má kudrnaté vlasy?
Jedním z několika faktorů, které ovlivňují kadeřavost, je geografická oblast, ze které člověk pochází. Zde hraje roli především genetika. Podívejme se například do Afriky, kde převládají silně kudrnaté vlasy, tedy afro. Důvodem může být i fakt, že lépe chrání před sluncem. Naopak, v Asii jsou i ty nejméně vlnité vlasy spíše raritou. A co Evropa? Většina lidí má rovné nebo vlnité vlasy, ale najdou se i tací, kteří ukázkově reprezentují 3. typ vlasů. Stále jich však není tolik, aby se dalo říci, že Evropané jsou kudrnatý národ. Představují jen nějakých 10 – 15% celkové evropské populace. Pokud bychom se tedy měli podívat na kadeřavost globálně, zjistíme, že není moc rozšířená. Všechno totiž závisí na původu.
Tajemství kudrnatých vlasů
Jak už víme, kadeřavost ovlivňují původ a genetika. Ale proč se vlasy fyzicky stáčejí do vln nebo spirál? Co mají lidé s kudrnatými vlasy jiné než ti s rovnými vlasy? Odpověď na tyto otázky se ukrývá ve vlasových folikulech, tedy v místech, odkud vlasy vyrůstají. To, zda budou rovné nebo kudrnaté, totiž závisí na jejich tvaru. Z kulatých folikulů rostou rovné vlasy, z oválných zase kudrnaté. Tento tvar zároveň ovlivňuje i rozložení keratinu, hlavní stavební bílkoviny vlasu. Kudrnaté vlasy mají keratin rozložen asymetricky. To vytváří nerovnoměrné napětí, což vede ke stáčení.
Do toho vstupují také disulfidové můstky. Představte si je jako malé „háčky“, které spojují řetězce keratinu a drží je v určitém tvaru. Když jsou rozmístěny nepravidelně, vlas se začne kroutit. Souhra tvaru folikulů a následného rozložení keratinu a disulfidových vazeb tedy určuje konečný vzhled a strukturu vlasových vláken.
Pomůže kulma?
Jak jsme zmínili v úvodu, každý chce to, co nemá. Proto lidé s rovnými vlasy využívají různé metody, které jim pomohou dosáhnout kudrny. Oblíbená je zejména kulma. Potom jsou to natáčky či zaplétání mokrých vlasů do copů.
Pro trvalejší efekt se zvyknou využívat i chemické prostředky, což mnozí znají jako trvalá ondulace. Tento proces nejprve rozbíjí disulfidové můstky ve vlasech. Po navinutí na natáčky se vlasy chemicky zafixují, čímž se disulfidové vazby znovu vytvoří, ale už v novém, kadeřavém tvaru.
Co se týče trvanlivosti uměle dosažených kudrlin, nejde o permanentní řešení, a to dokonce ani při „trvalé“. Natáčejí se totiž jen délky vlasů, přičemž z folikulů, jejichž vlastnosti bohužel změnit nedokážeme, i nadále rostou rovné vlasy. Efekt tedy trvá jen do té doby, než prostě neodrostou. Samozřejmě, vše závisí také na vlasech a péči. Doplňováním vitamínů a používáním šetrného šamponu však můžete dosáhnout dlouhodobějšího efektu, protože zdravé vlasy jsou pružnější a poddajnější. Někomu tak mohou kudrny držet půl roku a jinému zase jen pár týdnů. Totéž platí i naopak – kudrnaté vlasy sice můžete žehlit a vyrovnávat, ale stále budou vyrůstat v původním tvaru.
Kudrnaté vlasy – výhody a nevýhody
Pokud máte kudrnaté vlasy, v tomto odstavci se určitě naleznete, a to hlavně při nevýhodách. Ukážeme vám však také výhody, které vám možná zvednou náladu.
Výhody:
- Přirozený objem
- Méně se mastí
- Dají se formovat do různých účesů
- Lépe drží tvar
Nevýhody:
- Suchost a lámavost
- Složitější péče
- Reagují na vlhkost ve vzduchu
- Těžší se rozčesávají
Kvůli nevýhodám si ale nemusíte dělat těžkou hlavu. Kudrnaté vlasy stačí jen pochopit. Víte, proč jsou takové, jaké jsou? Většinou za to může chybějící kožní maz, protože se po kadeřavém vlasu šíří pomaleji. Ano, to, že se tak nemastí, jsme zařadili mezi výhody, ale je to i nevýhoda. Vlasy mají totiž méně přirozené ochrany a hydratace. V důsledku toho jsou suché, lámou se a „táhnou“ vlhkost ze vzduchu .
Péče o kudrnaté vlasy
Jelikož se jim nedostává tolik hydratace a výživy, kolik potřebují, je třeba jim pomoci. Řešením mohou být hydratační produkty pro kudrnaté vlasy.
Základem je také šetrné mytí. Vyhněte se každodennímu mytí vlasů a používejte přírodní šampon bez chemických látek, které by zbytečně vlasy zatěžovaly a vysušovaly.
Zapomínat není třeba ani na kondicionér.
Co se týče rozčesávání, dělejte to raději za mokra, a to prsty nebo řídkým hřebenem.
A co žehlení či fénování? Tepelná úprava nedělá dobře žádným vlasům. Zvlášť u kadeřavých je třeba myslet na ochranné prostředky na vlasy.
Zdraví kudrnatých vlasů můžete podpořit i zevnitř, a to vhodnými doplňky stravy. Nejlepší jsou vitamíny, které jsou určeny pro vlasy.