Jak často si mýt vlasy?
Víte, jak často si mýt vlasy? Podívali jsme se nejen na frekvenci, ale také na správnou techniku mytí vlasů. Máme pro vás také další tipy, jak podpořit jejich zdraví a vitalitu.
Mytí vlasů je tak samozřejmostí, jako například mytí zubů nebo rukou. Dělá to každý, přičemž se jen málokdo zeptá, zda to vlastně dělá správně. Stejně jako u zubů a rukou, iu vlasů však platí jistá pravidla, aby byla tato činnost co nejefektivnější. Jak to tedy je? Jak často si mýt vlasy, a jaká je správná technika?
Obsah článku:
Frekvence mytí vlasů
Každodenní mytí vlasů nemusí vyhovovat každému
Kdy je každodenní mytí vlasů na místě
Časté mytí vlasů přináší také rizika
Proč máte mastnou pokožku?
Mytí vlasů není věda
Mytí vlasů krok za krokem
Není šampon jako šampon
Vsaďte na sílu přírody
Vlasům prospívá i výživa zevnitř
Shrnutí
Frekvence mytí vlasů
Důvod, proč jste se dosud nedozvěděli konkrétní odpověď na tuto otázku je, že jde o velmi individuální záležitost. Frekvence mytí vlasů závisí na mnoha faktorech:
- typ vlasů
- typ a stav pokožky hlavy
- fyzická aktivita
- úroveň znečištění vlasů a pokožky
Mytí vlasů byste měli přizpůsobit dokonce i věku. Stárnutím totiž pokožka produkuje méně mazu, takže i potřeba mytí se léty může snižovat.
Vlasy si tedy umyjte vždy, jsou-li znečištěny stylingovými přípravky, mastné, zpocené a viditelně ztratily svůj objem.
Každodenní mytí vlasů nemusí vyhovovat každému
Mnozí se ptají, jestli je vhodné mýt si vlasy každý den. Největší dilema nastává právě při typu vlasové pokožky. Pokud jste dostali do vínku mastný typ pokožky, je logické, že si vlasy musíte mýt každý den. Pokud je ale vaše pokožka spíše suchá a náchylná k tvorbě lupů, každodenním mytím můžete svůj stav jen zhoršit. Odstraníte z ní důležité přírodní oleje, které ji chrání. Pokožka se začne bránit a produkovat více mazu, kvůli čemuž se velmi snadno ocitnete v začarovaném kruhu.
Co se týče typu vlasů, vlnité, kudrnaté, suché nebo jemné vlasy také nejsou vhodným adeptem pro každodenní mytí. Ty jsou již tak náchylné k lámání či štěpení a příliš častý zásah by situaci mohl ještě více zhoršit. Pokud jste se tedy našli v tomto odstavci, vlasy byste měli mýt jen jednou týdně.
Kdy je každodenní mytí vlasů na místě
V případě, že nepatříte do skupiny lidí s výše zmíněnými problémy, můžete si mýt vlasy denně, a to zejména pokud:
- máte mastnou pokožku hlavy
- pracujete v prašném prostředí
- sportujete
- máte řídké vlasy
- používáte gel, lak či jiné stylingové přípravky
Časté mytí vlasů přináší také rizika
Samozřejmě, se vším se to dá přehnat. A to platí i při mytí vlasů. Nejčastějším problémem, který si můžete přivodit, je vyšší náchylnost k poškození vlasů. Pokožka hlavy může také utrpět škody, a to v podobě suchosti a podráždění. Potom může nastat ten pověstný začarovaný kruh, kdy se pokožka brání.
Proč máte mastnou pokožku?
Nikdy předtím jste neměla problém s mastnou vlasovou pokožkou a najednou si musíte mýt vlasy každý den? Pravděpodobnost, že se vám změnil typ pokožky, je velmi nízká. Pokožka se vám může mastit i proto, že:
- nosíte čepice
- s vlasy manipulujete příliš často (česání, dotýkání se vlasů rukama)
- při mytí používáte nehty
- používáte nesprávnou vlasovou kosmetiku
Mytí vlasů není věda
Je důležité vědět, jak často si mýt vlasy v závislosti na vaší pokožce, typu vlasů či intenzitě znečištění. Neméně důležitý je však i postup. Jak to tedy dělat správně?
Mytí vlasů krok za krokem
- Rozčešte si vlasy. Nejen před mytím, ale i mimo něj začínejte česat nejprve konečky a postupně procházejte ke kořínkům.
- Opláchněte vlasy vlažnou vodou.
- Na vlasovou pokožku naneste malé množství šamponu. Do délky vlasů se dostane při oplachování.
- Šampon rovnoměrně rozmasírujte po pokožce, přičemž používejte bříška prstů (ne nehty).
- Vlasy důkladně opláchněte vlažnou vodou. Dbejte na to, aby se vymyly všechny zbytky šamponu, a to z pokožky i z délky vlasů.
- Zopakujte postup aplikace šamponu od bodu 3. po bod 5. Poprvé jste se zbavili všech nečistot a nyní následuje důslednější mytí pokožky a vlasů.
- Po pečlivém opláchnutí vymačkejte z vlasů co nejvíce přebytečné vody.
- Pokud používáte masku, naneste ji jen na délky a konečky vlasů. Nikdy ne na kůži. Aby se dostala na všechny vlasy, můžete ji nanášet pomocí hřebene.
- Po doporučené době působení ji opláchněte vlažnou vodou. Opět si dejte záležet, aby ve vlasech nezůstaly žádné zbytky.
- Pokud používáte kondicionér, naneste jej a opláchněte stejným způsobem jako masku. V případě, že používáte obojí, kondicionér aplikujte až po použití a opláchnutí masky.
- Znovu z vlasů vytlačte přebytečnou vodu.
- Vlasy můžete zabalit do ručníku. Ale nenechávejte je zabalené dlouho. Teplé a vlhké prostředí může vést k přemnožení kvasinek a plísní na pokožce hlavy.
- Do umytých vlasů a pokožky můžete vmasírovat sérum nebo olej. Přesvědčte se však, že váš přípravek je bezoplachový a dodržujte postup doporučený výrobcem.
- K vysoušení vlasů a pokožky můžete použít fén nebo je nechat volně uschnout. Při používání fénu se ale ujistěte, že máte nastavenou nízkou teplotu, abyste minimalizovali poškození vlasů.
Není šampon jako šampon
Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli používáte správný šampon? Jeho špatný výběr totiž může spustit docela nepříjemný boj s různými problémy, jako jsou například lupy, svědění či mastná pokožka. Proto se snažte vybrat takový šampon, který je určen pro váš typ vlasů a pokožky, případně pro konkrétní problém, který potřebujete řešit.
A co složení šamponu? To má také obrovský význam. Můžete používat šampon, který je šitý na míru, přesto vám nepřinese takové výsledky, jaké byste chtěli. Důvodem je slavné trio:
- Silikony– na vlasech vytvářejí vrstvu, která je má chránit. Nejsou však rozpustné ve vodě, takže se tato silikonová vrstva nabaluje každým použitím šamponu. Výsledkem jsou zatížené vlasy, které jsou náchylné k lámání. Navíc, přes vrstvu silikonu nejsou schopny přijímat živiny a hydrataci z vlasových produktů.
- Parabeny– konzervační látka vyrobená z ropy, která zajišťuje delší trvanlivost šamponu. Přes kůži se však dostává do těla a narušují hormonální rovnováhu.
- Sulfáty – slouží k vytvoření pěny, ale mají i ne zrovna žádoucí odmašťovací schopnost. Pravidelný kontakt pokožky se sulfáty vede k jejímu nadměrnému vysušování.
Vsaďte na sílu přírody
Pro dobro vašich vlasů a pokožky hlavy byste se měli vyhnout chemickému složení šamponu. S čistě přírodním složením můžete dosáhnout mnohem lepších výsledků. Ať už bojujete s lupy, mastnou pokožkou nebo vypadáváním vlasů, vyzkoušejte například zázvorový šampon. Zázvor má řadu příznivých účinků na vlasy a pokožku.
- Má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti
- Obsahuje antioxidanty
- Je zdrojem vitamínů a minerálů
- Podporuje růst vlasů
- Odstraňuje lupy
- Udržuje pokožku zdravou
V zázvorovém šamponu se kromě samotného zázvoru nacházejí i další účinné látky. I ty jsou samozřejmě přírodního původu. Navíc se při něm nemusíte ptát, jak často si mýt vlasy. Je totiž vhodný pro každodenní použití.
Vlasům prospívá i výživa zevnitř
Zdraví vlasů můžete podpořit i mimo koupelnu. Kromě správné frekvence, techniky či šamponu je totiž důležitá také správná výživa zevnitř. Nicméně, i při koupi vitamínů na vlasy se zaměřte na účinné látky. Nejlepší složení výživového doplňku určeného na vlasy by mělo obsahovat vitamíny, minerály, extrakty z rostlin a aminokyseliny.
Shrnutí
- Frekvence mytí vlasů je individuální.
- Vlasy si umývejte tak často, jak potřebujete.
- Některým lidem může každodenní mytí vlasů spíše uškodit, jiným pomoci.
- Technika mytí vlasů je také důležitá.
- Vybírejte si šampon bez chemických látek.
- Vyživujte vlasy i zevnitř.
- Šampon aplikujte jen na pokožku hlavy.
- Kondicionér a masku aplikujte pouze na délky a konečky vlasů.
- Vlasy je nejlepší nechat volně uschnout nebo vysušit pomocí fénu s nízkou teplotou.