Doprava Doprava zdarma od 1250 Kč | Doručení do 2 dnů
Zachraňte hustotu svých vlasů

Bojujete s lupy, no nevidíte žádnou změnu? Možná je třeba vyměnit zbraně za silnější. Příčin vzniku lupů totiž může být více a to, co pomáhá vašim známým, nemusí pomoci i vám. Dobrou zprávou je, že nemusíte experimentovat s produkty, které jsou ve většině případů neúčinné. Můžete si zvolit spolehlivější způsob, jak se zbavit lupů a využít přitom síly přírody.

Obsah článku:
Jak se zbavit lupů? Takhle raději ne
Vydejte se přírodní cestou

Jak se zbavit lupů? Takhle raději ne

Jak se říká, „topící i brčka chytá“. Lidé, kteří si neumí poradit s lupy, se také často chytají brček v podobě různých bizarních řešení. Dočetli se o nich na internetu nebo jim o nich řekl kamarád. O jejich neefektivitě se však dozvídají teprve tehdy, když je pozdě. Jak se to tedy nedělá?

Barva na vlasy 

Možná jste už i vy slyšeli, že když si obarvíte vlasy, zbavíte se lupů. Takhle to ale nefunguje. Lupy přece mívají i ti, kteří si vlasy barví pravidelně. Barvy na vlasy totiž obsahují složky, které jsou primárně určeny k tomu, aby změnily barvu vlasů, ne léčily kožní onemocnění. Právě naopak, pokud trpíte lupy a uvažujete, že si obarvíte vlasy, doporučujeme nejprve vyřešit lupy. Barva by vám mohla podráždit již tak poškozenou pokožku hlavy a ještě více zhoršit váš současný stav.

Soda bikarbona 

Ne všechno, co je na internetu, musí být zákonitě pravda. I v případě použití jedlé sody proti lupům jsme tedy dost skeptičtí. Zdravá pokožka hlavy má přirozeně kyselé pH, které se obvykle pohybuje v rozmezí 4,5 – 5,5. Soda bikarbona je však zásaditá a svou hodnotou pH 8 by mohla vážně narušit rovnováhu pokožky a způsobit podráždění. Kromě toho, soda má tendenci vysušovat, což k lupům opravdu nepotřebujete.

Dezinfekční roztok

Ten má sice antimikrobiální účinky a ničí bakterie, viry, plísně a houby včetně kvasinek způsobujících lupy, ale jeho použitím riskujete extrémní vysušení pokožky. Vyrobíte si tak novou příčinu tvorby lupů a následného svědění.

Vydejte se přírodní cestou

Příroda kolem nás nám vždy nabízela účinná řešení. Nicméně, v dnešní době se na to jaksi zapomíná. Kdoví, proč. V každém případě existují a mají všechny předpoklady pro úspěch v boji s lupy. Co můžete vyzkoušet?

Kokosový olej

Univerzální řešení problémů s pokožkou. Má hydratační vlastnosti, takže je-li příčinou vašich lupů suchá pokožka, může vám pomoci. Ale jeho účinky můžete zpozorovat i tehdy, pokud máte lupy v důsledku přemnožených kvasinek. Kokosový olej je totiž antimikrobiální, což znamená, že může zabránit množení bakterií, plísní a hub. Má potenciál i při léčbě zánětu pokožky, který se zvykne objevovat spolu s lupy. Na nástup účinků si ale musíte počkat, nedostaví se hned. Jeho použití však může přinést i jiné nepříjemnosti. Je totiž komedogenní, takže ucpává póry. Není tedy vhodný pro každý typ pokožky. Také může být docela obtížné dostat ho z vlasů, přece je to olej. Proto, pokud máte sklon k rychle se mastícím vlasům, toto řešení zřejmě nebude tím správným.

Aloe Vera

Rostlina, která je svými léčivými účinky známá již od pradávna. Její protizánětlivé, antimikrobiální a hydratační vlastnosti lidé využívají k léčbě různých kožních problémů, mezi nimiž nechybí ani lupy. Můžete ji tedy najít i v některých šamponech proti lupům. Ale ani královna léčivých rostlin nemusí pomoci každému. Pokud jsou vaše lupy v pokročilém stadiu nebo přetrvávají již delší dobu, aloe vera vám zřejmě nebude stačit.

Zázvor

V tradiční medicíně ho znají už celá staletí. Nechybí mu ty nejdůležitější vlastnosti, a to protizánětlivé a antimikrobiální. Obsahuje také antioxidanty, takže udržuje pokožku zdravou. Kromě zápasu s různými zdravotními problémy a chorobami kůže se tak uplatnil i v boji proti lupům. Zázvor je také zdrojem hořčíku, draslíku, fosforu, esenciálních mastných kyselin a vitamínů, což je nejlepší kombinace, pokud chcete mít jistotu, že se lupů nadobro zbavíte. Má však ještě jednu výhodu, a tou je pozitivní účinek na růst vlasů. Můžete tak zabít dvě mouchy jednou ranou. Jeho použití na pokožku hlavy ale může být docela náročné, jelikož se ze zázvoru využívá hlavně kořen, který je dost tvrdý. Proto je jednodušší najít rovnou zázvorový šampon.

Při výběru zázvorového šamponu si dejte pozor hlavně na jeho složení. Parabeny, silikony a sulfáty v něm nemají co hledat. Měl by tedy obsahovat pouze přírodní účinné látky. Výhrou je, pokud se v něm nacházejí i výtažky z dalších rostlin, které jsou schopny odstranit lupy. Náš zázvorový šampon obsahuje například i tujovec východní (antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti), stavikrev mnohokvětý (antioxidanty) či mýdlový ořech (protizánětlivé účinky a jemné čištění pokožky hlavy). Je odpovědí na otázku „jak se zbavit lupů i bez chemických látek“.